Zachowanie urody i młodości od zawsze było i jest jednym z naturalnych pragnień kobiety. Kanon kobiecego piękna zmieniał się na przestrzeni lat, a wraz z nim zmieniały się środki metody pozwalające dbać o wygląd oraz korygować defekty urody.
Wiele kobiet w dojrzałym wieku zadaje sobie pytanie „Co zrobić ze zmarszczkami, jak pozbyć się bruzd?”. Sprawdź nasze rozwiązania na wypełnianie zmarszczek:
Zmarszczki są typowym defektem skóry, który powstaje pod wpływem mimiki twarzy. Są załamaniem struktury skóry i znajdującego się pod nią „szkieletu”, który jest tworzony przez elastynę oraz kolagen. Młoda skóra nie ma zmarszczek, ponieważ obfituje w rezerwy kolagenu i elastyny, który tworząc elastyczną i uporządkowaną strukturę, stanowi dla skóry coś w rodzaju rusztowania, który jest odpowiedzialne za jej prawidłowe napięcie. Młoda skóra posiada też duże ilości kwasu hialuronowego, który spełnia funkcję naturalnego podskórnego „wypełniacza”. Jednak wraz z upływem czasu ilość tych substancji ubywa oraz słabnie ich jakość. Mniej jest także składników, które pobudzają ich produkcję – między innymi witamin A, C, E.
Gdy pod skórą zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego, a elastyna i kolagen ulegają degradacji, przestają podtrzymywać skórę, która w tym miejscu zaczyna się „zapadać”. Istnieje dużo czynników, od których zależy w jakim tempie proces będzie postępował, między innymi:
Zmarszczki pojawiają się między dwudziestym a czterdziestym rokiem życia. Pierwsze zmarszczki mimiczne mogą tworzyć się nawet przez 25 rokiem życia (są one nie związane z procesem starzenia się). Około 30 roku życia w kącikach oczu mogą pojawiać się tzw. ”kurze łapki”, a 10 lat później – zmarszczki między brwiami, na czole, a także zmarszczki biegnące od ust w kierunku skrzydełek nosa. Osobom w wieku 50 lat mogą już opadać policzki oraz pojawiać się zmarszczki na szyi. Kobiety po 55 roku życia i starsze mogą zaobserwować widoczną siateczkę zmarszczek na twarz, które są związane z zanikiem tkanki podskórnej.
Ze względu na tempo oraz przyczynę powstawania zmarszczki dzielimy na:
Wiele czynników zewnętrznych ma wpływ na to w jakim tempie starzeje się skóra. Najważniejsze z nich to promieniowanie UV, stres oraz dym tytoniowy, ponieważ pod ich wpływem tworzą się w skórze wolne rodniki, które są odpowiedzialne za różne procesy destrukcyjne, m.in. za niszczenie białek i lipidów w błonie komórkowej skóry, gdzie w następstwie tego procesu uszkadzane są enzymy komórkowe, które mają wpływ na pracę elastyny i kolagenu, co z kolei przyśpiesza proces destrukcji obu tych włókien.
Ponadto wpływ stresu ma również inny mechanizm destrukcyjny na skórę – pod wpływem stresu wydzielany jest kortyzol, który uszkadza fibroblasty produkujące kolagen, co powoduje degradację tego włókna. Natomiast nikotyna oraz zawarte w dymie tytoniowym toksyny sprawiają, że włókna podporowe skóry przestają tworzyć uporządkowaną strukturę. Dodatkowo częste zaciąganie się dymem papierosowym powoduje tworzenie się zmarszczek promienistych, tzw. „zmarszczek palaczy”.
Innym czynnikiem zewnętrznym, który wpływa na proces starzenia się skóry są stosowane kosmetyki. Agresywne i wysuszające kosmetyki mogą przyśpieszać starzenie się skóry, ponieważ pod ich wpływem mogą powstawać ubytki w płaszczu lipidowym, który jest naturalną powłoką ochronną skóry, co za tym idzie, skóra jest bardziej wystawiona na działanie promieni słonecznych i wolnych rodników.
Wśród czynników wewnętrznych, oprócz genów możemy wymienić hormony płciowe. Ich wpływ jest widoczny przede wszystkim u kobiet w okresie menopauzy. W miarę z ustaniem czynności jajników oraz produkcji estrogenów, które wpływają na fibroblasty, zmniejsza się produkcja kolagenu. Gdy ich poziom spada, skóra robi się mniej elastyczna i zmniejsza się jej gęstość.
Bruzdy powstają nie z powodu mimiki twarzy, a pod wpływem siły grawitacji, która wraz z postępującym procesem starzenia się skóry powoduje, że ona opada i wiotczenie, tworząc w niej trwałe nierówności. Wyróżniamy między innymi:
Bruzdy na twarzy mogą pojawiać się już między 20 a 30 rokiem życia, jednak czas ich pojawiania się oraz głębokość są zależne od wielu różnych czynników, m.in. od czynników genetycznych, stylu życia oraz stopnia dbałości o skórę.
Przyczynami powstawania bruzd są:
Kształtne i duże usta stanowią atut każdej kobiety. Piękne i zmysłowe, zwracają uwagę innych oraz dodają pewności siebie. Problem w tym, że nie każda kobieta została obdarzona przez naturę pełnymi ustami.
Część pań próbuje stosować domowe sposoby na powiększenie ust jednak bez żadnego efektu. Dobrych rezultatów nie przynosi także odpowiednio wykonany makijaż – jest to bowiem metoda czasochłonna i nietrwała.
Medycyna estetyczna proponuje zabiegi, które pozwalają osiągnąć trwały efekt. Wypełnianie i modelowanie ust oraz odmładzanie to zabiegi, dzięki którym możliwe jest nadanie idealnego kształtu oraz przywrócenie blasku.
Każdy zabieg poprzedza konsultacja z dyplomowanym lekarzem medycyny estetycznej. Wywiad lekarski oraz oczekiwania co do efektu zwiększają bezpieczeństwo i skuteczność terapii.
Jeżeli nie istnieją żadne przeciwwskazania do wypełnienia ust kwasem hialuronowym, lekarz przystępuje do iniekcji. Sam zabieg polega na ostrzykiwaniu ust za pomocą preparatu wypełniającego oraz ich odpowiednim wymodelowaniu – do uzyskania pożądanego kształtu.
Wypełnianie i modelowanie ust za pomocą kwasu hialuronowego jest bezpiecznym zabiegiem. Musi być jednak przeprowadzony przez doświadczonego lekarza. Dlatego w Centrum Medycyny Estetycznej każdy zabieg powiększania ust wykonuje specjalista z zakresu medycyny estetycznej.
Zabieg trwa ok. 30-40 minut. Nie wymaga rekonwalescencji – nie trzeba czekać kilka godzin po zabiegu, aby móc wrócić do codziennych obowiązków.
Efekty zabiegów nie są trwałe – należy je powtarzać co kilka miesięcy w celu podtrzymania rezultatów.
Potrzebujesz pomocy, dodatkowych informacji?
Napisz do nas!
Odpowiemy w możliwie najkrótszym czasie.