Wypadanie włosów jest naturalnym procesem, który wiąże się z tzw. cyklem wzrostu włosa. W efekcie każdego dnia tracimy średnio 100-120 pojedynczych kosmyków. Jako że w ich miejscu pojawiają się kolejne, tego rodzaju utratą włosów nie należy się przejmować. Czasami jednak włosy wypadają w nadmiernej ilości – w czasie przeczesywania fryzury dłonią, można uzbierać kilka garści kosmyków. Jest to niepokojący sygnał, którego nie należy lekceważyć. Koniecznością jest zdiagnozowanie problemu – najlepiej przez specjalistę z zakresu dermatologii.
Leczenie łysienia ma charakter złożony. Aby móc przeprowadzić skuteczną terapię i wspomóc porost włosów, koniecznością jest odnalezienie przyczyny problemu. Dopiero wtedy lekarz jest w stanie podjąć stosowne kroki – wybrać kurację, która pozwoli przyspieszyć porost włosów i zapobiec dalszemu przerzedzaniu się fryzury. Czasami wystarczy odstawienie lub zmiana niektórych leków, modyfikacja nawyków żywieniowych czy pielęgnacyjnych, aby zatrzymać utratę włosów i poprawić kondycję skóry głowy.
Istnieje wiele sposobów pozwalających na skuteczne leczenie nadmiernego wypadania włosów. Najczęściej jednak wybierane są takie metody jak:
Nie możesz pogodzić się z utratą włosów? Już teraz skonsultuj się z lekarzem, by podjąć skuteczne leczenie łysienia i zatrzymać nadmierne wypadanie włosów.
Wypadanie włosów garściami to przykra dolegliwość, która dotyka coraz większej liczby kobiet i mężczyzn. Przyczyny wypadania włosów są bardzo zróżnicowane. Są to najczęściej:
Przyczyny nadmiernego wypadania włosów powinny być zdiagnozowane przez specjalistę lekarza. Poszukiwanie powodów zaburzających cykl wzrostu włosa jest najważniejszym celem, dzięki któremu można obrać właściwy kierunek leczenia.
Włosy są to wytwory warstwy rozrodczej naskórka, w postaci zrogowaciałych i nitkowatych włókien. Występują tylko na powierzchni skóry ssaków. U człowieka ich rozmieszczanie jest różne, w zasadzie występują na całej powierzchni skóry, poza podeszwami stóp, wewnętrznymi stronami dłoni oraz przejść skóry w błony śluzowe.
Głównym budulcem włosów jest keratyna – spoiste białko fibrylarne, które jest wytwarzane przez keratynocyty. Na budowę włosa składa się łodygi włosa – części zewnętrznej, która wystaje ponad powierzchnię skóry oraz korzenia włosa – części ukrytej w skórze. Część w postaci korzenia włosa tkwi w zagłębieniach naskórka – mieszkach włosowych. Rozszerzona kolbowato ku dołowi dolna część korzenia włosa tworzy cebulkę włosa, gdzie znajdują się aktywne komórki macierzy włosa. W cebulce włosa umiejscowiona jest brodawka włosa, która zawiera liczne naczynia krwionośne, za których pośrednictwem dostarczane są substancje budulcowe oraz odżywcze potrzebne do wzrostu włosa. Mieszek włosowy jest otoczony siecią zakończeń nerwowych, które uwrażliwiają włos na dotyk. Między opuszczą a brodawką włosa są umiejscowione liczne melanocyty, które nadają włosom barwę.
Włos w przekroju poprzecznym ma poprzeczną budowę, od środka wyróżniamy: włos właściwy, pochewkę wewnętrzną i zewnętrzną oraz torebkę włosa. Natomiast włos właściwy posiada rdzenną część włosa, powłoczki włosa oraz część korową włosa.
Potrzebujesz pomocy, dodatkowych informacji?
Napisz do nas!
Odpowiemy w możliwie najkrótszym czasie.